مقاله‌های این وبلاگ Monday By Noon واقعا خوندنی هستن. مقاله‌ای خوندم حدوداً بیست روز پیش منتشر کرده بود این وبلاگ، که الان می‌خوام راجع بهش بنویسم٬ در مورد این که چطور یه طراح یا توسعه‌دهنده‌ی وب می‌تونه توی کارش پیشرفت بهتری داشته باشه.

البته من توصیه می‌کنم اصل مقاله رو به زبان انگلیسی بخونید، چون ترجمه‌ی من اصلا خوب نیست و احتمالاً حتی عنوان این مقاله هم جالب ترجمه نشده! خود نویسنده، خیلی بهتر از این ترجمه تونسته مطلبش رو بیان کنه. من بیشتر سعی کردم اصل موضوع رو انتقال بدم.

«… این لیست از جنبه‌ی تکنیکی و فنی دوری می‌کند و بیشتر به موضوعات کلی فرایند کاری شما می‌پردازد.

به درستی بدانید که چه کاری انجام می‌دهید

طراحی و توسعه‌ی وب یک هنر است. تاه‌کار و حرفه‌ای دارد. متأسفانه٬ تا جایی که برای عموم اهمیت دارد٬ یک وب‌سایت را می‌توان تنها با چند کلیک در Word ساخت. به عنوان یک حرفه‌ای٬ شما باید به کار خود ببالید٬ و این بالیدن را به کاری که تولید می‌کنید انتقال دهید. برای تحقیق و پژوهش در زمینه‌ی کاری‌تان وقت بگذارید. حجم وسیعی از اطلاعات٬ چه فنی و چه غیرفنی٬ سرتاسر وب را در بر گرفته‌اند. همانند هر حرفه‌ی دیگری٬ کار شما شایسته‌ی پژوهش است تا پشتیبان آن باشد. حرفه‌ی خود را بشناسید.

تا آنجا که می‌توانید٬ بخوانید

بهترین و تواناترین طراحان و توسعه‌دهندگان وب در هر ساعتی از شبانه روز٬ چه به طور مستقیم و چه غیر مستقیم٬ در دسترس هستند. این پیش‌بران صنعت وب٬ پیوسته بخش وسیعی از اطلاعات خود را در دسترس عموم قرار می‌دهند. بیشتر آنها وب‌سایت یا وبلاگ شخصی (همینطور حرفه‌ای) دارند. خیلی‌هایشان کتاب‌های کاملی نیز منتشر کرده‌اند؛ بعضی از آن‌ها بهترین منابعی هستند که می‌توانید داشته باشید. ما در موقعیتی استثنایی هستیم که می‌توانیم آخرین و بهترین اطلاعات را به محض منتشرشدن بخوانیم. رو به جلو گام بردارید٬ فیدها را دنبال کنید٬ توصیه‌ها را برای مطالعه‌ی بعضی کتاب‌ها جدی بگیرید٬ و تا آنجا که می‌توانید٬ بخوانید.

تا آنجا که می‌توانید٬ بنویسید

پس از خواندن مقاله‌ها٬ کتاب‌ها٬ پست‌ها و چیزهای دیگر٬ زمانی را برای ارائه‌ی نظرات خود بگذارید. لازم نیست حتماً بزرگ باشند. اگر سوالی برایتان پیش آمده٬ بپرسید. اگر نظر مناسبی دارید٬ آن را ارائه دهید. درگیر کردن خودتان٬ باعث خواهد شد تا سریع‌تر در مورد هر سوالی که دارید به نتیجه برسید. اگر چیزهای زیادی برای گفتن دارید٬ یک وبلاگ بسازید٬ مطلب یا مقاله‌ای بنویسید و در آن منتشر کنید. این مشارکت شما٬ به طراحان/توسعه‌دهندگانی که در آینده با همین سوال‌ها مواجه می‌شوند کمک خواهد کرد.

تا آنجا که می‌توانید صحبت کنید

بحث و گفتگو، روش مهم دیگریست که می‌توانید از طریق آن اطلاعات به‌دست آورید. اطلاعاتی که ممکن است به طور عادی با آن‌ها برخورد نکنید. چه به صورت رودررو، با یک برنامه‌ی پیام‌رسان فوری و یا در یک انجمن گفتگو، من این روش را بسیار عالی یافته‌ام تا دیدگاهم را نسبت به چیزهای مختلف وسیع‌تر کنم. در بعضی گفتگوها، نقطه‌نظرهای کاملاً متفاوتی را یافته‌ام، و شیوه‌ی انجام‌دادن کارهایم را تغییر داده‌ام و بهتر کرده‌ام. در بسیاری از مواقع، نظر یک شخص که درگیر مسئله نیست، می‌تواند همان گشاینده‌ی چشم شما به روی راه‌حل باشد که از اول به دنبالش می‌گشتید.

چیزهای جدید امتحان کنید

خیلی وقت‌ها آدم از عملکرد خود در انجام کارها راضی و خشنود می‌شود؛ چه در زمینه‌ی وب و چه دیگر زمینه‌ها. هنوز برای شما مشکلی به‌وجود نیاورده؛ پس اگر خراب نشده است، چرا درستش کنید؟  با این‌که در بسیاری موارد من نیز بر همین عقیده هستم، اما در مورد توسعه‌ی وب این‌طور فکر نمی‌کنم. هنگامی که پای وب به میان می‌آید، چیزها به سرعت تغییر می‌کنند و پیشرفت می‌کنند تا شما در مورد شیوه‌ی انجام کارهایتان کاملاً احساس راحتی داشته باشید.  تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های جدید همیشه ثابت می‌کنند که موثرتر هستند. بعضی افراد واقعا باهوش، ابزارهایی را برای ما می‌سازند و کارهایی را برای ما انجام می‌دهند، و در تلاشند تا به تولید کارهایی با کیفیت بالاتر و کم‌هزینه‌تر کمک کنند. این خیلی خوب است که این پیشرفت‌ها را دنبال کنید، ولی یک گام دیگر نیز بردارید و آن‌ها را امتحان کنید. اگر فکر می‌کنید برای پروژه‌ی آینده‌تان نرم‌افزار دیگری بهتر عمل می‌کند، در صورتی که بودجه و زمان اجازه می‌دهند، آن را امتحان کنید. مقالات بسیاری وجود دارد در مورد چیزهایی مثل چگونه سی اس اس بهتری بنویسیم یا مقالاتی که شِمای کلی استایل‌شیت یک نفر را توضیح می‌دهند. من همیشه به دنبال شیوه‌هایی راه‌گشا برای انجام دادن کارها هستم. شیوه‌هایی که به نظر منطقی‌تر از چیزی برسند که حالا انجام می‌دهم.

نظم خود را حفظ کنید

ساماندهی و نظم، نه فقط در کار که در زندگی نیز، بسیار مهم است. این که بدانید چگونه نظم داشته باشید، به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را بر روی کارهایی که باید انجام دهید حفظ کنید. همچنین داشتن نظم به شما کمک می‌کند تا همیشه بتوانید کارها را انجام دهید. شما به عنوان یک طراح یا توسعه‌دهنده‌ی وب، تقریباً همه‌ی روز خود را پشت کامپیوترتان به سر می‌برید. سعی کنید زمانی را برای نظم‌دهی به آن بگذارید. در جایی که از آن برای همه‌چیز استفاده می‌کنید (کامپیوتر)، یک قرارداد نامگذاری و ساختار فایلی داشته باشید. ایمیل‌هایتان را به ترتیب کنید و اگر مسنجرتان مزاحم است، آن را خاموش کنید. دوست شما از کالج، می‌تواند بعداً آن عکس‌ها را برایتان بفرستد. کدهایتان نیز باید سامان‌دهی شوند. به عنوان مثال، همراه‌شدن با چارچوب کاری خوتان یا یک شرکت می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای به بهتر انجام‌شدن کارها کمک کند.

وب‌سایت‌های بیشتری بسازید

همان‌طور که «کیل نیث» نیز در کتابش گفته، یکی از مهم‌ترین شیوه‌های پیشرفت شما به عنوان یک طراح یا توسعه‌دهنده‌ی وب این است که بیشتر کار انجام دهید. چه برای مشتری باشد و چه یک پروژه‌ی شخصی که طی چند ماه گذشته در ذهن داشته‌اید. برای تولید بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، زمان کافی قرار دهید، گویی می‌خواهید خودتان را نشان دهید و باید به آن افتخار کنید.

همچنان علاقمند به کارتان باشید

یکی دیگر از بهترین روش‌هایی که پیشرفت خود را بهبود بخشید، این است که همیشه درباره‌ی کاری که انجام می‌دهید، شور و اشتیاق داشته باشید. با دانستن این که شما کاری با کیفیت انجام می‌دهید که نماینده‌ی استعدادهای شماست، به خود آرامش بخشید.  هیچ‌چیز بهتر از واردشدن به حرفه، نمی‌تواند شور و اشتیاق شما را بالاتر ببرد. لذت بردن از کاری که انجام می‌دهید باعث می‌شود علاقه‌ی شما شغل شما باقی بماند. در طراحی و توسعه‌ی وب، هنگامی که به یک زبان یا تکنیک جدید می‌رسید، معمولا با اندکی ناامیدی و کندی همراه است. این ناامیدی را نشانه‌ی عزم خود حساب کنید. دقیقه‌ای به خود فرصت دهید و افکارتان را سامان‌دهی کنید، سپس دوباره به همان‌جایی بازگردید که رها کردید. شور و اشتیاق در کار بیشتر از هر چیز دیگری به شما کمک خواهد کرد که پربارتر و موثرتر کار کنید. و بی‌رغبتی و بی‌میلی شما را به توقفی سخت و دردناک خواهد کشاند.

همیشه سعی کنید بیشتر یاد بگیرید

و در نهایت، مهم‌ترین شیوه‌ای که می‌توانید پیشرفت خود را، به عنوان یک طراح یا توسعه‌دهنده، بهبود ببخشید، این است که همیشه در حال یادگیری باشید. حتی فکرش را هم نکنید که به اندازه‌ای که نیاز دارید می‌دانید؛ یا این‌که شما از خیلی‌ها بیشتر می‌دانید، بنابراین بهتر است که کنار بنشینید و همین مقدار کافی است. همیشه چیزی برای یاد گرفتن هست، برای کشف کردن. دانستنی‌ها در مورد وب فوق‌العاده وسیع است، و اصول و نظریه‌های بسیاری را در خود نهفته دارد که کاملا بی‌ربط به علوم کامپیوتر و اینترنت هستند. در دانسته‌های خود فروتن باشید و پیوسته تلاش کنید تا جایی که می‌توانید یاد بگیرید.»

 

جالبه، بعضی از این راه‌ها به هم مربوطن و عمل به یکی لازمه‌ی عمل به یکی دیگه‌ست. مثلا وقتی شما به کارتون علاقمند باشید، دوست دارید چیزهای جدیدی که در مورد کارتون هست رو یاد بگیرید، بنابراین همیشه در حال یادگیری هم هستید. از طرفی برای یاد گرفتن چیزهای جدید، باید «بخوانید» و خوندن مطالب می‌تونه باعث «نوشتن» و «بحث و گفتگو» هم بشه.

لیست جالبی بود. من فکر می‌کنم برای یه طراح یا توسعه‌دهنده‌ی وب، درک این نکات هرچند کوتاه و نمایه‌گونه، می‌تونه عامل موفقیت باشه.

Advertisements