خوب من خیلی دیر دارم اعلام می‌کنم. حتما شنیدید و می‌دونید که ۱۹ شهریور روز جهانی آزادی نرم افزار نام‌گذاری شده و به همین مناسبت فردا دوشنبه ایرانی‌ها هم هم‌آوا با سایر هواداران نرم‌افزارهای آزاد و تفکر اپن‌سورس جشن روز آزادی نرم افزار و نصب اوبونتو رو در تهران و چند شهرستان دیگه‌ی کشور برگذار می‌کنند. (البته چون هولن پنج‌روز زودتر دارن برگزار می‌کنن بگن ما زودتر جشن‌گرفتیم! p: با تشکر از تذکر سعید)

بسیار بسیار مایه‌ی خوشحالی و خرسندی منه این موضوع. از همه‌ی کسانی که به تفکر اپن‌سورس و نرم‌افزار آزاد اعتقاد دارن خواهش می‌کنم اگر در محل زندگی‌تون این جشن برگذار می‌شه حتماً شرکت کنید. من اگه هفته‌ی آینده برگذار می‌شد احتمالا می‌تونستم شرکت کنم. ولی افسوس الان نمی‌شه.

خوشحالم که در ایران جنبش گسترش اپن‌سورس اینقدر داره خوب کار می‌کنه. ای کاش برنامه‌نویسان ایرانی هم به سمت برنامه‌نویسی اپن‌سورس روی میاوردن و فعالیت می‌کردن تا هر چه بیشتر محتوای اپن‌سورس فارسی‌زبانمون رو غنی‌تر و پربار تر می‌کردیم.

افسوس که ایران در این زمینه هنوز خیلی عقبه. تلاش‌ها بیشتر در جهت گسترش فرهنگ اپن‌سورس و نرم‌افزار آزاد بین عموم صورت می‌گیره تا جامعه‌ی برنامه‌نویسان. هنوز این فرهنگ بین برنامه‌نویس‌های ما جا نیفتاده. گواهش هم کم‌بودن نرم‌افزارهای اپن‌سورس فارسی زبان (چه ساخه‌ی فارسی‌زبان‌ها و چه برگردان فارسی شده) هستش. کتاب‌های آموزشی برای زبان‌های برنامه‌نویسی قابل استفاده در لینوکس خیلی کمه. ناشران ما از چاپ این‌جور کتاب‌ها خودداری می‌کنن با این تصور که اپن‌سورس جایی بین فارسی‌زبان‌ها نداره و چاپ این کتاب‌ها باعث ضرر و زیان می‌شه.

برنامه‌نویس‌های ما مدام انواع قفل‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اختراع می‌کنن تا کسی نتونه بدون پرداخت پول از نرم‌افزارشون استفاده کنه. جالب‌تر از همه در این زمینه پروژه‌ی لینوکس شریف بود که لینوکس رو به طور مجانی دریافت کرده و با فارسی‌سازیش داره به قیمت چندین هزار تومن می‌فروشه. البته من کار بزرگ این‌ها رو در زمینه‌ی گسترش لینوکس بین موسسات و سازمان‌های دولتی و اداری انکار نمی‌کنم. ولی نمی‌دونم چه کسی حاضره سیستم‌عاملی که نمی‌شناسه رو با قیمت سی‌برابر ویندوز (توی ایران) خریداری کنه!

به هر حال امیدوارم این تفکر بین برنامه‌نویسان ما هم هر چه بیشتر گسترش پیدا کنه و …

** … به امید روزی که لینوکس رو روی هر کامپیوتری ببینیم **

لینک‌ها:

وبلاگ‌ها:

به وبلاگ‌ها و نوشته‌های همدیگه در این زمینه ترک‌بک بفرستید تا هر چه بیشتر به چشم بیاد.

Advertisements